Bitkilerde Potasyum Kullanımının Önemi


Potasyum bitkilerde gerçekleşen birden çok olayda temel rol oynar. Hücre özsuyu ve dolayısıyla ile bitkinin su dengesini sağlamasını ve kuraklığa karşı dayanma gücünü artırmaktadır. Kuraklık ve don stresinin engellenmesinde yardımcı olur. Potasyum, bitkilerin hastalıklara karşı dayanıklılığını artırmaktadır. Tohumun olgunlaşmasını sağlayan potasyum, bitkinin kök sisteminin gelişmesini de sağlamaktadır. Klorofil oluşumunda rol oynar. Bitki yapraklarındaki stoma hücrelerinin açılıp kapanmasında ve kök hücrelerinin suyu almasında düzenlemeler yapmaktadır. 


Bitki bünyesinde mobil bir elementtir. Noksanlığı yaşlı yapraklarda görülür. Potasyum noksanlığında bitkilerde turgor basıncı düşer ve su stresi olduğu için bitkiler gevrek dokulu bir hal alır.  Erken dönemlerde az kullanılmasında domates de içi boşluluk yapar. Hıyar meyvesinde noksanlığında ampulleşme görülür. Muz meyvesi olgunlaşma döneminde oldukça önemlidir. Süs bitkilerinde kaliks çatlamalarını engel olmaya yardımcıdır. Meyvelerin ve süs bitkilerinin renk, koku, tat, depolama gibi kalite kriterlerinde oldukça önemli bir elementtir.

 

Bağlantılı Ürünlerimiz: Quadro- K, Hydroponica Potasyum Sülfat, Technofert Advance,Technofert EosNutriflex –T, Speedfol Fruit

 

Hazırlayan
Doktor Tarsa Tarım San. ve Ticaret A.Ş.
Pazar Geliştirme Departmanı


Yazı Tarihi: 11 Haz, 2018  | Okunma Sayısı: 47239  |   Yazan Doktor Tarsa   |  Paylaş: 


Düşüncelerinizi Paylaşın:

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı