Doktor Tarsa Tarım

Bitkilerde Potasyum Kullanımının Önemi

Potasyum bitkilerde gerçekleşen birden çok olayda temel rol oynar. Hücre özsuyu ve dolayısıyla ile bitkinin su dengesini sağlamasını ve kuraklığa karşı dayanma gücünü artırmaktadır. Kuraklık ve don stresinin engellenmesinde yardımcı olur.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Bitkilerde Kükürt Eksikliği ve Gübreleme Yöntemi

Kükürt aminoasitlerin, proteinlerin(örneğin cystine), vitaminlerin, enzimlerin, hardal yağı gibi bazı uçucu bileşiklerin bir yapı maddesi olarak bitkilerde bulunur. Klorofil için esas teşkil eder. Birçok sebzeye tat verir. Enzim ve vitamin gelişimini ve aktivitesini artırır. Kök büyümesini ve tohum üretiminin ıslahına yardımcı olur. Bitkinin güçlü olmasına ve soğuğa dayanıklılığına yardım eder. Kükürt yağmur suyunda olabilir ve bitkilere yağmur suyundan kükürtü alabilirler. Kükürt organik maddelerin yapısında bulunan bir elementtir. Bu yüzden toprakta organik ve inorganik formda bulunabilir. Ancak topraklardaki kükürt miktarının önemli bir kısmını organik kükürt oluşturmaktadır.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Demir (Fe) Eksikliği Belirtileri ve Çözümleri

Bitkilerde demirin (fe) yokluğunda klorofil maddesinin sentezlenmemesiyle bitkilerin genç yapraklarında ve özellikle son çıkan yapraklarında görülen kloroz, damarlar arası sararma şeklinde ortaya çıkar. Çok şiddetli ise sararmalar beyazlaşmaya döner bazen de bitkilerin yaprakları ölür ve son olarak dökülür. Daha ileri düzeyde bitki de kısmi dal kuruması ve ölümüne kadar ilerleyebilir.

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Mısırda Azot Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Mısırda azot kullanımı, azot bütün bitkilerde olduğu gibi mısırda da vejetatif kısımları geliştirir. Azot bitkide birçok bileşiğin yapısında yer alır.  Proteinler, nükleikasidler, aminoasidler, enzimler, klorofil, ADP, ATP önemli organik azot bileşikleridir. Azot eksikliğinde bitkide büyüme oranı düşer. 

Devamını Oku →
Doktor Tarsa Tarım

Buğdayda Çinko Kullanımı

Buğdayda çinko kulanımı, bitkide oksin hormonunu tetiklediği için kardeşlenmeyi arttırır. İki yaprak arasındaki boğumu uzatır ve çalılaşmayı önler.  Yaprak ayalarını  genişletir. Buğdayın dane renginin kırmızı olmasını sağlar.

Devamını Oku →

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı